Jak wykonać żel antybakteryjny?

Etanol (alkohol) to główny składnik żeli antybakteryjnych. To właśnie on wpływa na właściwości aseptyczne żelu. Spirytus rektyfikowany to 95 % alkoholu etanolowego. Będzie on potrzebny do wykonania żelu. Spirytus to produkt dostępny w każdym sklepie posiadającym w ofercie alkohol. Aby żel posiadał właściwości bakteriobójcze stężenie etanolu musi wynosić minimum 70%.

By załagodzić wysuszające właściwości alkoholu, najlepiej połączyć go ze składnikiem nawilżającym. Idealny do tego będzie żel aloesowy, z jak największą ilością aloesu w składzie. Łącząc składniki musimy zachować odpowiednie proporcje, by żel miał nadal właściwości antybakteryjne.
Przykład:
  • 85 ml spirytusu
  • 15 ml żelu aloesowego
Tak stworzymy 100 ml żelu o właściwościach przeciwbakteryjnych. Przelewamy go do buteleczki, którą można kupić np. w Rossmannie. Będziemy potrzebować również miarki, lub można użyć łyżki stołowej w proporcjach np. 1:6 (1 łyżka aloesu, 6 łyżek spirytusu). Często do syropów, lub antybiotyków w płynie dołączone są takie miarki.

Równie dobrze spirytus możemy połączyć z wodą, produkt końcowy będzie miał już inną konsystencję. W tym przypadku z pewnością sprawdzi się butelka z atomizerem, która pozwoli rozpylić powstały płyn. Spirytus możemy połączyć z różnymi olejkami (które dodają również zapachu), gliceryną, jednak nadal należy pamiętać o proporcjach.

Mając na uwadze ceny tych produktów w obecnej sytuacji, które sięgają nawet 150 zł/500 ml (cena w małej aptece na wsi). Warto wykonać żel samodzielnie, będzie on o wiele tańszy i równie skuteczny. 

1 komentarz :

  1. Z pewnością się przyda twój przepis w tych szalonych czasach:(:**Buziaczki!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz . Nie musisz podawać adresu swoje bloga , sama do Ciebie trafię :)

© BIANKOWO. Wszelkie prawa zastrzeżone.